EVLİ ÇOCUKLU GEZGİN YELİZ KAPADOKYA’DA

Bu haberi paylaşmak istermisiniz?

Evet gezgin dostlarım Kapadokya maceram 20 yıl önce başladı. Güzel atlar şehri Kapadokya’yı ilk ve son aşkım Ali’m ile keşfettim. Romantik tatilimizi hiç unutmuyorum. O gün bugündür yılda 4-5 kez keyifle giderim bu eşsiz topraklara. Yüzlerce peri bacası var bu bölgede ve içlerine oyulmuş kiliseler.Dünyanın hiç birinde rastlanmayan muhteşem oluşumlar.

Çok farklı hikayeleri var büyüleyici toprakların. Göreme’nin peri bacalarında insanlar ve periler bir arada yaşarmış efsaneye göre tabi. Çok mutlu yaşarken padişahın oğlu perinin kızına aşık olmuş ve ne olmuşsa o zaman olmuş savaş başlamış. Avcı perilerin yaşadığı kayalara saldırırlar ve periler güvercin olup kaçar. Bu çok tatlı bir efsane. Bu tatlı efsane bir yana kalsın asıl oluşum şöyle ki dostlarım günümüzden 60 milyon yıl önce Kapadokya bölgesindeki Erciyes, Hasan dağı ve Göllüdağ aslında aktif birer volkanmış. Bu  ve buna benzer başka volkanların püskürmesi ile volkanlardan çıkan lavlar platoda,göller ve akarsular üzerinde farklı sertliklerde tüf tabakaları oluşturmuştur. Bu tüf tabakası aşındırması nedeni ile bugünkü şekli almıştır. Vadi yamaçlarından inen sel suları ve rüzgarın tüflerden oluşan yapıyı aşındırması ile peri bacası denilen yapılar oluşmuştur. Bu patlamalardan önce burası bir iç denizmiş ve yanardağlar faaliyete geçince denizler kurumuş zamanla yağış ve rüzgarla peri bacaları oluşmuş. Bölge elverişli coğrafi yapısından dolayı roma baskısından kaçan Hıristiyanların yerleşim bölgesi olmuş. Peri bacaları geçmişte ev olarak kullanılırmış şimdi ise restoran ev vb gibi. Evlerin geçmişi 19 yy dayanıyor. Bu taş evler yaz ve kış ideal ısı ayarı sayesinde yaşanılacak rahat ortamlar oluşturmuş.


Bahar ayının göz kırptığı şu günlerde bende yine yeniden sizler için Kapadokya’ya gittim. Sizler için çok güzel tavsiyelerim olacak.Daha öncede gelip konakladığım tüm tekeli mahallesine yayılmış CCR Otele yerleştim. Bir önceki gelişte içinde sıcak su havuzu olan padişah süiti tercih etmiştim. Şimdi ise daha kalabalık geldiğim için bahçesinde havuzu olan 5 yatak odalı, her bir yatak odasında oturma salonu ve banyosu bulunan, mutfaklı tam bir konak havasında bir bölümde kaldım. Bayıldım kalabalık aileler için çok ideal. Özellikle otelin spa bölümü 10 numara arkadaşlar bayıldım. 75m2 bir yüzme havuzu 2 hamam sayısız özel dekore edilmiş masaj odaları var. Ben bali masajı ve taş masajı denedim çok başarılı. Hamam da özel kese ve köpük masajı 10 numara birde hamamı süsleyip kızlarla keyf yaptık. Macera duşunu deneyin. Cilt bakımı vs tüm bakımlar mevcut. Jakuzilerde özel bakımlar harika. Ayrıca her bir oda mistik ve farklı.

CCR otelin restoran bölümü lezzetler tartışılmaz. Dünya mutfağı hakim ve etlerde çok başarılı. Ekip personel müdürü Durmuş Bey ve Saadet Hanım hepsi çok ilgili profesyonel ve güler yüzlü. Kendinizi evinizde gibi hissediyorsunuz. Otel dediğim gibi komple mahalleye yayılmış sağlı sollu gidiyor. Odalar birbirinden bağımsız kocaman ve her biri ayrı tasarım harikası. Fiyatlar odaya göre değişiyor. Oda kahvaltı çalışan bir otel.

 

Yeliz Yeşilmen

Yeliz Yeşilmen ilk tv hayatına İskenderun'da başladı