ÇENGELKÖY TARİHİ ÇINARALTI VE İSKELE ÇINARALTI ÇAY BAHÇESİ

Bu haberi paylaşmak istermisiniz?

Çengelköy İstanbul'un Üsküdar sınırları içinde Boğaziçinin Anadolu yakasında Vaniköy ve Beylerbeyi arasında bulunur. Eskiden zengin Yeliz-Yesilmen-Cengelkoy-1insanların oturduğu lüks ve pahalı olan semt şuan rahat, uygun keyifli bir sahil kasabası gibi. Bir çok eski yalı var ve Osmanlı döneminde akıl hastalarını tedavi için bu yalılara getirirlermiş.
 

Çengelköy İstanbul'un Üsküdar ilçesi sınırları içinde Boğaziçi'nin Anadolu yakasında Vaniköy ile Beylerbeyi arasında bulunur ve eskiden yüksek gelirlilerin oturduğu en lüks ve pahalı semtlerinden biriydi. Osmanlı döneminde üst tabakanın akıl hastaları tedavi için bu semtte bulunan yalılara gönderilirdi. 1960'lara kadar çoğunlukla Rumların oturduğu bir Boğaziçi köyüydü. Bugün de geleneksel Boğaziçi yaşantısının izleri görülmektedir.

Geçmişte diğer pek çok Boğaziçi semtinde olduğu gibi Çengelköy'de de sebze ve meyve yetiştirilirdi. Çengelköy'ün salatalığı çok meşhurdu. Ayrıca kiraz ve ayvası da oldukça lezzetliydi.

Semtte bugün artık pek kullanılmayan Aya Yorgi adında bir Rum kilisesi vardır. Abdullah Ağa Yalısı ve Sadullah Paşa YalısıÇengelköy'deki önemli yalılardır.

Ayrıca Çengelköy'de Unutulmayan Bir Masal Süper Baba 1993-1997 yılları arasında ATV'de yayınlanan yerli dizi. Başrollerde Şevket Altuğ, Sümer Tilmaç, Jülide Kural, Şevval Sam ve Bennu Yıldırımlar'ın yer aldığı ekranların en beğenilen ve unutulmayan dizisidir.

( Tüm Galeriyi Görmek İçin Fotoğrafın Üzerine Tıklayınız )

İskele Çınaraltı Aile Çay Bahçesi

Çengelköy iskele Çınaraltı ailenizle gelebileceğiniz sıcak,salaş bit ortam.Dışardan börek,simit vs getirebiliyorsunuz .Çınar ağaçlarının altında sohbetinize eşlik eden kahvenizle keyif yapabilirsiniz .Kahvaltısı her keseye ıygun ve bol çeşit .Menüde balık ekmekte var.Çocuk oyun alanı yok ama iskele tarafında benim çocuklar martılara balıklara ekmek attı.Balık tuttu ve iskeledeki dost hayvanlarla vakit geçirdi.

Şarkılara,şiirlere,dizilere ilham olan adını 800 yıllık çınardan alan iskele Çınaraltı Boğaz'ın bu sakin koyunda sizleri bekler.Akşamları nargile kafe gündüz kahvaltı ve balık ekmek,lokma bulacağınız sıcacık mekanı tavsiye ederim.Mutlaka fırından sıcak simidinizi alın ve börekçiden ıspanaklı börek olsun.Çayı duble su bardağında kahveyi tarsusi çay bardağında için.Sakin sakin gazete,kitap okuyun.Bahçedeki kardeşçe yaşayan kedi ve köpeklere yicek verin.Hepinize ailenizle sıcak sohbetler.